HORIZON EUROPE bo podpiral raziskave in inovacije v letih 2021-2027

Evropska komisija je objavila prve informacije o naslednjem programskem obdobju. Kaj lahko pričakujemo?

Datum objave: 14. 06. 2018

Rezultati programa Obzorje 2020 so zelo pozitivni, zato Evropska komisija za naprej predlaga doslej najambicioznejši program za raziskave in inovacije. Predlagani proračun znaša 100 milijard EUR za raziskave in inovacije ter bo temeljil na dosežkih in uspehu programa Obzorje 2020 in ohranil Evropsko unijo v ospredju raziskav in inovacij na globalnem nivoju. Dogovor o naslednjem dolgoročnem proračunu leta 2019 bi zagotovil nemoten prehod med sedanjim dolgoročnim proračunom (2014-2020) in novim ter zagotovil predvidljivost in kontinuiteto financiranja v korist vseh.

Podpredsednik Komisije Jyrki Katainen, odgovoren za delovna mesta, rast, naložbe in konkurenčnost, je dejal: “Naložbe v raziskave in inovacije so investicije v prihodnost Evrope. Financiranje EU je raziskovalnim skupinam v različnih državah in znanstvenih disciplinah omogočilo sodelovanje in ustvarjanje nepredstavljivih odkritij, s čimer je Evropa vodilna v svetu na področju raziskav in inovacij. Z Horizon Europe želimo graditi na tem uspehu in še naprej izboljševati kakovost življenja državljanov in družbe kot celote.”

Carlos Moedas, komisar za raziskave, znanost in inovacije, je dodal: "Horizon 2020 je ena največjih zgodb o uspehu v Evropi. Cilj novega programa Horizon Europe je še višji. Kot del tega želimo povečati sredstva za Evropski raziskovalni svet, da bi okrepili svetovno vodilno pozicijo EU na področju znanosti in ponovno vključili državljane EU v nove ambiciozne raziskovalne misije. Predlagamo tudi nov Evropski svet za inovacije, ki bo posodobil financiranje prebojnih inovacij v Evropi".

Kaj je novega?

  • Evropski svet za inovacije (EIC), ki bo EU pomagal postati vodilna gonilna sila za inovacije, ki ustvarjajo nove trge: predlog Komisije je vzpostaviti vstopno točko, ki bo omogočala prebojnim tehnologijam razvoj in vstop na trg. EIC, ki je bil ustanovljen po vzoru uspešnega ERC, bo združeval tri pomembne razpise, ki že potekajo v okviru programa Obzorje 2020, in sicer: SME Instrument, FTI in FET Open. K sodelovanju bo povabljenih več financerjev in inovatorjev, da ocenijo projektne predloge in zagotovijo več mentorstva mladim podjetjem. Tako se bodo sheme financiranja preoblikovale v dva ključna sklopa: manjše dotacije (»pathfinder grants«) za inovacije v zgodnji fazi razvoja in visoko tvegane inovacije, ter višje dotacije (»accelerator funding«), ki bodo posameznikom in podjetjem omogočale, da njihova inovacija uspešno prodre na trg. EIC bo dopolnjeval Evropski inštitut za inovacije in tehnologijo (EIT).
  • Nove misije na področju raziskav in inovacij v vsej EU, ki se osredotočajo na družbene izzive in industrijsko konkurenčnost, da se spoprimemo z vprašanji, ki vplivajo na naše vsakodnevno življenje. Aktivnosti bi lahko segale od boja proti raku, do čistejšega transporta ali iniciativ za oceane brez plastike. Te misije bodo sodelovale z državljani, interesnimi skupinami, Evropskim parlamentom in državami članicami.
  • Povečanje inovacijskega potenciala v EU: Sredstva za za države članice, ki zaostajajo, bodo podvojena. Poleg tega bodo nove sinergije s strukturnimi skladi in kohezijskimi skladi olajšale usklajevanje in združevanje finančnih sredstev ter regijam pomagale pri uvajanju inovacij.
  • Preprostejša in manjša partnerstva: Horizon Europe bo "racionaliziral" skoraj 100 razpisov, in nacionalno so-financiranih razpisov, v industriji, ki se sofinancirajo v programu Obzorje 2020, hkrati pa bodo odpravljena nekatera zapletena pravila in akronimi programov. Ustvaril bo jasno in enostavno komunikacijo arhitekture pod krovnim poimenovanjem "pobude za evropsko partnerstvo".

Načrtovani so trije tipi sodelovanja:

  • Spodbujanje zasebnega in javnega sektorja k sodelovanju, bi zagotovili dovolj sredstev za usklajevanje in načrtovanje, ne nujno za financiranje raziskav; teh pobud ne bo treba povezati s posebnim političnim ciljem Komisije in jih lahko predlagajo zunanje skupine.
  • Komisija bi tudi sofinancirala raziskave s partnerji, zasebnimi ali javnimi. Te morajo biti v skladu s prednostnimi nalogami politike EU in bodo v veliki meri sledili standardnim okvirnim pravilom.
  • Dolgoročno financiranje EU za deluje v skladu s posebnimi določbami Evropske Pogodbe in ga Komisija ne more bistveno spremenjati. To vključuje velike projekte, kot so Eureka Eurostars program MSP in Skupni raziskovalni program Baltskega morja v skladu s 185. členom Pogodbe, Bio-Based Industries in CleanSky2 v skladu s 187. členom.

Nov program obljublja več sredstev za zaustavitev trajne raziskovalne vrzeli med Vzhodno in Zahodno Evropo. Slednja še vedno prejema levji delež EU financiranja raziskav, medtem ko se prva bori z omejenimi sredstvi.

Več odprte znanosti - odprt dostop bo splošno pravilo.

Lažje bo dostopen za tuje države. 

Več informacij o vmesni evalvaciji rezultatov Horizon 2020
Spletna stran Horizon Europe
Help
Potrebujete pomoč pri pridobivanju sredstev? Pošljite nam povpraševanje in pogovorili se bomo o možnostih za sodelovanje. Kontaktirajte nas

E-novice

Ostanite korak pred konkurenco: Prijavite se na tedenske novice iz sveta nepovratnih in povratnih sredstev.