Nepovratna sredstva Horizon2020

Ogromno se je že pisalo o programu Horizon2020, še posebej razpisu SME Instrument, ki je namenjen malim in srednje velikim podjetjem. 

Datum objave: 26. 09. 2016

Razpis SME Instrument je zgolj eden izmed več kot 200 razpisov tega programa. Kje se skrivajo ostale priložnosti? Smo v Sloveniji pripravljenih na njih?

Osnova programa Horizon 2020 je, da podpre vrhunske projekte iz celotne EU in dvignejo konkurenčnost Evropske Unije. Pot do velikih projektov je težavnejša. Od vseh 330 projektov v okviru programa Horizon 2020, v katerih so prisotne Slovenske organizacije (podjetje, univerze, inštituti), v zgolj petih primerih Slovenska podjetja nastopajo kot koordinatorji prijavljenih konzorcijev. Naj poudarim, da v to skupino nismo vključili prijaviteljev na razpisa SME Instrument ter Fast Track to Innovation.

V teh razpisih se pričakuje prijava projektov v višini med 8 do 15 mio eur. Višina subvencije je možno 70% za projekte, ki so bližje trga (inovacijski projekti) ter 100% subvencije za projekte, ki so bolj raziskovalne narave in so še nekoliko oddaljeni od vstopa na trg. Projektni predlog mora imeti najmanj tri partnerje iz treh različnih držav članic. Povprečje projektnih partnerjev je nad 8.

Vedno ko me vprašajo kako napisati zmagovalni projektni predlog se počutim malo neprijetno. Kljub uspešnim prijavam, vidim, da na to vprašanje ni pravega odgovora. Opažamo pa, da podjetja dajo premajhen poudarek na potencialu njihove inovacije. Projektni predlog mora  predstavljati sintezo projekta, kjer so analizirani ter urejeni ključni elementi projekta.

Seveda so pa nasveti vedno dobrodošli dokler nam prinašajo dodano vrednost. Najraje rečem, da mi ne pišemo projektnih predlogov temveč jih razvijamo. Preden začnemo pisati projektni predlog za program Horizon 2020 je veliko dela opravljenega že veliko prej.

Nasveti:

1.     Eden izmed pomembnih nasvetov je, da projekt dosega večjo evropsko sliko. 

2.     Prav tako predlagamo, da ste sami do sebe realni in odgovorite na vprašanja je vaš projekt res inovativen? Komisija v teh razpisih ne želi sofinancirati presežnih sprememb. Komisija išče prelomne projekte, ki so onstran “state-of-the-art”. Nekateri projektni predlogi žal niso dovolj inovativni.

3.     Pri pregledu množice razpisov je pomembno, da najdemo pravega za naš projekt. Komisija objavi pričakovani vpliv kaj si želi doseči pri posamezni temi. Projekti morajo obravnavati vsak vpliv znotraj te teme razpisa.

4.     Ustvariti najboljši konzorcij, ki si ga lahko predstavljate. Konzorcij naj bo sestavljen iz znanstvenikov, univerz, raziskovalnih institucij, malih in srednje velikih podjetij ter večjega industrijskega partnerja. Oseba ki bo koordinator projekta mora imeti izkušnje iz vodenja velikih projektov.

5.     Vsi partnerji na projektu morajo dokazovati, da imajo dovolj finančnih sredstev za izvajanje projektnih aktivnosti.

6.     Načrt upravljanja inovacij je zelo pomembna aktivnost vsakega projekta, kjer so prisotni partnerji. O intelektualni lastnini se morate pogovarjati že v fazi priprave projektnega predloga, da kasneje ne pride do neprijetnih presenečenj.

Pri obravnavanju vseh naštetih vidikov je več možnosti za uspeh, vendar upoštevajte, da razvoj projektnega predloga zahteva svoj čas ter navdih. Začetek takšnih projektov je šele leto in pol po začetku prvih aktivnosti. Tu ni nobenih bližnjic. Ne morete napisati algoritma. Ne moremo predvideti rezultata.

Preberite si kako smo podjetju Lek d.d. pomagali do subvencije za razvoj njihove pametne ideje v okviru razpisa Horizon2020. 

Help
Potrebujete pomoč pri pridobivanju sredstev? Pošljite nam povpraševanje in pogovorili se bomo o možnostih za sodelovanje. Kontaktirajte nas

E-novice

Ostanite korak pred konkurenco: Prijavite se na tedenske novice iz sveta nepovratnih in povratnih sredstev.