Hrvaška ima 10 milijard sredstev EU; kako jih lahko počrpajo slovenska podjetja?

Če bi svoj posel širili na Hrvaško, preverite, za kaj in kako lahko pridete do subvencije.

Datum objave: 13. 05. 2017

Hrvaška ima na voljo več kot deset milijard evrov evropskih sredstev, ki jih lahko za izvedbo svojih projektov pridobijo tudi podjetja iz Slovenije, a ob določenih pogojih. Pogledali smo, kateri hrvaški razpisi so lahko zanimivi za podjetja iz Slovenije ter kakšne so zahteve za prijavo.

Preden razmišljate o tem, da bi se prijavili na razpis, prek katerega bi lahko dobili subvencijo, je treba imeti idejo. To velja tako za domače razpise kot za tiste na Hrvaškem. »Skrbi me, ker se tako veliko govori o nepovratnih sredstvih in tako malo o projektih,« je na seminarju o tem, kako do evropskih sredstev na Hrvaškem, poudarila Tea Markotić iz podjetja Tiko Pro. Poudarja, da je treba začeti z idejo, za uresničitev katere se posledično iščejo različne oblike denarne pomoči. Če se pokaže kot smiselno, tudi na Hrvaškem.

Smiselno je najprej proučiti trg

Preden se lotite vstopa na hrvaški trg, ga je smiselno najprej proučiti, da spoznate tudi, kakšne so možnosti uspeha vašega projekta. Za to je v Sloveniji na voljo razpis za sofinanciranje stroškov tržnih raziskav na tujih trgih, v okviru katerega lahko podjetje dobi do 4.500 evrov za kritje dela stroškov za zunanje svetovalce, je pojasnila Tjaša Milošič Kovačič iz Tiko Pro. Razpis je sicer odprt do 2. junija, za zahodno kohezijsko regijo je ostalo le še 6.500 evrov, v vzhodni pa je denarja še precej.

Veliko zanimanja za sofinanciranje turističnih projektov

Hrvaška ima v finančni perspektivi 2014–2020 na voljo dobrih deset milijard evrov iz strukturnih skladov. Med slovenskimi podjetji je veliko zanimanja za hrvaška evropska sredstva na področju turističnih projektov, investicij, raziskovalno-razvojnih projektov, ugotavlja Boštjan Čertalič, operativni direktor Tiko Pro Zagreb.

Kako se lahko prijavite na razpise na Hrvaškem

Na razpise na Hrvaškem se lahko slovensko podjetje prijavi le, če ima tam ustanovljeno podjetje (ali pa je kupilo staro podjetje) ali – a to je mogoče samo pri nekaterih razpisih – na Hrvaškem odpre podružnico. Zadnje ne pomeni, da je dovolj na Hrvaškem imeti pisarno, ampak mora to biti poslovna enota, ki ima svojo davčno številko in naslov. »Vse aktivnosti se morajo odvijati na Hrvaškem, prav tako morajo tam nastajati upravičeni stroški,« poudarja Čertalič. Večina razpisov je namenjena malim in srednjim podjetjem (MSP), pri razpisu za spodbujanje raziskav in razvoja lahko sodelujejo tudi velika podjetja. Razmisliti je treba tudi o tem, kje ustanoviti podjetje, višina subvencije in število točk pri prijavi sta lahko odvisna od razvitosti regije, kjer je sedež podjetja ali podružnice.

Zaradi česa boste zagotovo izpadli iz igre

Nekaj je pogojev, ki jih boste morali izpolnjevati, med drugim to, da podjetje ne sme biti v v težavah, to velja tudi za slovenskega ustanovitelja, poravnane morajo biti obveznosti do države in zaposlenih, kar spet velja tudi za povezana podjetja. Podjetje mora biti ustanovljeno vsaj leto dni pred prijavo na razpis, tako da ustanavljanje podjetja tik pred zdajci nima smisla. Prav tako je treba upoštevati zahteve v zvezi z zaposlenimi v hrvaškem podjetju, podjetje brez zaposlenih se ne more prijaviti. Pri nekaterih razpisih se denimo upošteva število zaposlenih na zadnji dan leta pred objavo razpisa.

Kateri razpisi so lahko zanimivi za slovenska podjetja

Področje turizma

  • Razpis: Konkurenčnost turističnega gospodarstva (Konkurentnost turističkog gospodarstva): Gre za razpis, ki ga navadno objavijo v prvih mesecih leta, podpira se razvoj novih turističnih proizvodov z namenom širjenja turistične ponudbe in daljšanja turistične sezone. Razpis je namenjen MSP, ni se mogoče prijaviti s hrvaško podružnico, ampak je treba ustanoviti podjetje. Vrednost subvencije je od dobrih 6.700 do 47 tisoč evrov oziroma gre za največ 60-odstotno sofinanciranje. Upravičeni so stroški, ki so nastali tudi že pred prijavo razpisa, kar je izjema. Merila za izbor projektov niso jasno določena vnaprej.
  • Razpis: Podpora razvoju MSP v turizmu – hoteli (Podrška razvoju MSP u turizam Hoteli): Razpis je namenjen podpori velikih projektov, denimo za začetne naložbe, upravičeni stroški so urejanje zemljišča, gradnja objektov, oprema hotela, ni pa upravičen strošek nakup objekta. Cilj je prav tako z novo ponudbo podaljšati turistično sezono. Za naložbe je mogoče dobiti do 1,3 milijona evrov.
  • Razpis: Program kreditiranja turističnega sektorja (Program kreditiranja turističkog sektora – HBOR): Gre za posojila, upravičeni so podjetja in obrtniki, ki so registrirani na Hrvaškem. Posojilo je mogoče med drugim porabiti za nakup objektov, nabavo opreme, tudi rabljene, gradnjo. Posojilo lahko pomeni največ 75 odstotkov vrednosti celotnega projekta, obrestna mera je odvisna od tega, kako razvita je regija, kjer se projekt izvaja.

Konkurenčnost MSP

  • Razpis: Konkurenčnost in razvoj MSP (Kompetentnost i razvoj MSP): Gre za podpore novim naložbam v proizvodno-predelovalne prostore in nakup nove opreme. Za prijavo je dovolj, da do podpisa pogodbe ustanovite podružnico. Med upravičenimi stroški so gradnja proizvodnih prostorov, rekonstrukcija, nakup nove opreme, usposabljanja, udeležba na sejmih. Za mala podjetja je na področju naložb možnost sofinanciranja 45-odstotna, za srednja podjetja 35-odstotna. Razpis bo predvidoma objavljen jeseni.

Razvojnoraziskovalni projekti

  • Razpis: Spodbujanje razvoja novih izdelkov ali storitev, ki izhajajo iz aktivnosti raziskovanja in razvoja (Povećanje razvoja novih proizvoda i usluga koji proizlaze iz aktivnosti istraživanja i razvoja): Razpis je namenjen sofinanciranju raziskovalno-razvojnih projektov, sodelujejo lahko tudi velika podjetja. Kot partner pri projektu lahko sodeluje tudi podjetje, ki ni registrirano na Hrvaškem, a delež tega partnerja lahko pomeni največ 15 odstotkov vrednosti projekta. Sofinanciranje je lahko tudi do stoodstotno, odvisno do faze razvoja, bliže ko je projekt trgu, nižje je sofinanciranje. Na prvem mestu je ideja, mora biti povezana s prioritetami hrvaške Strategije pametne specializacije.
  • Razpis: Internacionalizacija poslovanja MSP: Prek razpisa se spodbujajo izvozne aktivnosti hrvaških podjetij. Tako se sofinancirajo denimo udeležba na sejmih in tržne raziskave. Sofinanciranje gre od najmanj 13 tisoč evrov do dobrih 130 tisočakov. Trgovinska dejavnost je izključena.

Posojilna sredstva za podjetja

Razpis: Posojila ESIF (ESIF zajmovi): Ta posojila so zanimiva za podjetja, ker merila za pridobitev niso tako stroga kot pri drugih naštetih razpisih. Gre za različne posojilne programe, denimo mikro program predvideva posojila do 25 tisoč evrov, obrestna mera je od 0,5 do 1,5 odstotka.

Zakon za podporo velikih projektov

Zakon o spodbujanju vlaganj (Zakon o poticanju ulaganja) podpira proizvodno-predelovalno industrijo, razvojno-inovacijske aktivnosti. Za velike in dolgoročne projekte, kjer gre za ustanovitev novega podjetja, je mogoče dobiti različne oblike spodbud. Tako se lahko denimo dogovorite za popust na davek na dobiček, pojasnjuje Čertalič.

Kako ugotovimo, ali za naš projekt obstaja razpis

Če se vrnemo na začetek, začeti je treba pri ideji. Kako od ideje do projekta? »Vsako idejo skušajte ovrednotiti s treh vidikov, in sicer s stroškovnega, izvedbenega in vsebinskega. Torej, vedno se vprašajte, kdo bo delal, kaj bo delal, od kod boste dobili denar. Če vsako idejo ovrednotite s temi tremi vidiki, dobite projekt,« poudarja Tea Markotić. Ko boste ugotavljali, kateri razpis je primeren za sofinanciranje vašega projekta, preverite, kateri cilji so opredeljeni v razpisu. »Vsak ocenjevalec preveri ta del, ali se torej cilji vašega projekta ujemajo s cilji razpisa.«

Pomembno je vedeti tudi, ali se projekt ujema s hrvaškimi strateškimi razvojnimi dokumenti, med temi je zagotovo hrvaška Strategija pametne specializacije. »Svoje prioritete imajo tudi občine, tako da je dobro tudi, če svoj projekt predstavite na občini, kjer se bo vaš projekt odvijal, da dobite podporo,« še pravi Markotićeva.

Vir: Finance.

Če imate na Hrvaškem ustanovljeno podjetje ali poslovno enoto, preverite kakšne možnosti so vam na voljo za pridobitev nepovratnih sredstev. 

Več informacij najdete tukaj

Help
Potrebujete pomoč pri pridobivanju sredstev? Pošljite nam povpraševanje in pogovorili se bomo o možnostih za sodelovanje. Kontaktirajte nas

E-novice

Ostanite korak pred konkurenco: Prijavite se na tedenske novice iz sveta nepovratnih in povratnih sredstev.