Kako bo z razpisi na področju razvoja podeželja v prihodnje?

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v tem mesecu poslalo Evropski komisiji drugi uradni predlog Programa razvoja podeželja Republike Slovenije. Predvidoma naj se program ne bi več spreminjal, uradno pa naj bi bil potrjen v mesecu februarju, takrat bo ministrstvo tudi pričelo s pripravo razpisov na tem področju, kar pomeni, da lahko prve uradne objave oz. odprtja le-teh pričakujemo v mesecu marcu ali aprilu.

Datum objave: 15. 12. 2014

Skupno bo za Program razvoja podeželja  v obdobju 2014 – 2020 namenjenih 1,1 milijarda EUR javnih sredstev. Največji delež od tega se namenja plačilom območjem z naravnimi ali drugimi posebnimi omejitvami (Natura 2000, ipd.) in sicer 199,5, mio EUR, kmetijsko-okoljsko-podnebnim plačilom (152,7 mio EUR) in naložbam v fizična sredstva (171,1 mio EUR), kamor sodijo naložbe v primarno kmetijsko proizvodnjo, predelavo in trženje ter kmetijsko in gozdno infrastrukturo.

Nov program razvoja podeželja za obdobje 2014 – 2020 uvaja kar nekaj sprememb na področju, ki pa naj bi bile pozitivne. Tako bodo zahteve za posamezne operacije Kmetijsko okoljskih podnebnih ukrepov (KOPOP) nadgrajene na način, da bodo bolj usmerjene v doseganje okoljskih ciljev, financiralo pa naj bi se 60% kalkulacije namesto 40% - pri operacijah povezanih z varstvom vodnih virov, habitatov in krajine ostane 100% plačilo. Tukaj se bi uvedla tudi enaka višina plačil glede na ha in ne glede na velikost kmetijskega gospodarstva, kot do zdaj.

Sredstva za ekološko kmetovanje so se povečala iz 55 na 60 mio EUR. Pri le-tem se bo plačalo 100% od kalkulacije do zgornjega limita, ki je določen z EU uredbo, razen za travinje, kjer je plačilo 70 %.

Spremembe bodo tudi pri mladih kmetih in sicer se namesto variabilne premije ob vzpostavitvi kmetovanja za le-te določijo dve višini pavšalne premije – 45.000 EUR za tiste, ki so zaposleni na kmetiji in 18.600 za tiste, ki kmetujejo poleg redne zaposlitve izven kmetije. Vstopni kriterij za mlade kmete bo 6 ha primerljivih kmetijskih površin ali 15 GVŽ ali 60 čebeljih družin.

Spremenila se bodo tudi poimenovanja ukrepov in sicer bodo npr. kmetije z dopolnilno dejavnostjo ali majhnimi obrati, ki izvajajo primarno predelavo lesa lahko pridobila podporo v okviru podukrepa 8.6 Naložbe za gozdarske tehnologije ter predelavo, mobilizacijo in trženje gozdnih proizvodov. Večji obrati prve in druge predelave lesa so v okviru podukrepa 6.4 Nekmetijske dejavnosti, kjer bo možna samo podpora preko finančnih instrumentov.

Naj še za konec omenimo, da je v prihodnje planiran tudi ukrep 123, ki je namenjen predelavi živil in kmetijskih izdelkov. Predviden je že v letu 2015 in sicer nekje v aprilu, zato je za potencialne prijavitelje – sploh tiste, ki bodo na razpis prijavili stroške gradnje, skrajni čas, da začno s pripravo gradbene dokumentacije (predvsem pravnomočno gradbeno dovoljenje), ki bo predvidoma že obvezen del vloge na razpis. 

Help
Potrebujete pomoč pri pridobivanju sredstev? Pošljite nam povpraševanje in pogovorili se bomo o možnostih za sodelovanje. Kontaktirajte nas

E-novice

Ostanite korak pred konkurenco: Prijavite se na tedenske novice iz sveta nepovratnih in povratnih sredstev.