Inovacijska uspešnost EU se še naprej izboljšuje

Evropska unija (EU) je v zadnjih letih dosegla pomembne korake naprej na področju inovacij. Po podatkih Evropskega inovacijskega indeksa 2023 se je inovacijska uspešnost EU izboljšala za približno 8,5% od leta 2016, kar potrjuje zavezanost EU k spodbujanju kulture inovacij.

Datum objave: 22. 08. 2023

Inovacijska uspešnost 25 držav se je v tem obdobju izboljšala, čeprav nekoliko počasneje v zadnjih letih. 20 držav članic je v zadnjem letu doživelo pomemben porast svojih inovacijskih zmogljivosti, medtem ko jih je sedem zabeležilo upad.

Na globalni ravni EU še vedno nekoliko prekaša Kitajsko in se približuje Avstraliji, čeprav se je vrzel do Kanade, Republike Koreje in Združenih držav povečala.

Države članice EU so glede na svoje rezultate razdeljene v štiri skupine: vodilni inovatorji (uspešnost je nad 125% povprečja EU), močni inovatorji (med 100% in 125% povprečja EU), zmerni inovatorji (med 70% in 100% povprečja EU) in nastajajoči inovatorji (pod 70% povprečja EU). Danska je nova vodilna inovatorka, sledi ji Švedska, ki je bila na vrhu v preteklih letih. Ostali vodilni inovatorji so Finska, Nizozemska in Belgija. Slovenija se uvršča med zmerne inovatorje, tik pod povprečjem EU.

Na regionalni ravni se je inovacijska uspešnost od leta 2016 do 2023 povečala v 211 od 239 regijah EU. Najbolj inovativna regija v Evropi je Hovedstaden na Danskem, sledita ji Helsinki-Uusimaa na Finskem in Oberbayern v Nemčiji. Stockholm na Švedskem je na četrtem mestu, Berlin v Nemčiji pa na petem.

Čeprav je EU dosegla viden napredek na področju inovacij, še vedno obstaja razkorak, ki ga oblikujejo predvsem geografske koncentracije, pri čemer kažeta severna in zahodna Evropa večjo stopnjo inovacij kot južna in vzhodna Evropa. Ta razkorak poudarja potrebo po ciljnih prizadevanjih za premostitev inovacijske vrzeli in spodbujanje enakomerne rasti po vsej EU, kar je eden od ciljev Nove evropske inovacijske agende. S pobudami, kot so Pobuda za globoke tehnološke talente, Platforma za inovativne talente in Regionalne inovacijske doline, lahko države ali regije spodbujajo tehnološki napredek in ohranjajo konkurenčno prednost na globalni ravni inovacij.

Evropski inovacijski indeks poudarja zavezanost EU in njenih držav članic k spodbujanju inovacij, ki temeljijo na odličnosti, konkurenčnosti, odprtosti in nadarjenosti. Služi kot vodilo pri oblikovanju politik, ki krepijo inovacije v Evropi in hkrati sledijo hitro razvijajočemu se svetovnemu okolju.

Lestvica Evropskega inovacijskega indeksa je dostopna na spletnem orodju EIS 2023 – RIS 2023.

»Izdaja Evropskega inovacijskega indeksa za leto 2023 kaže na znatno izboljšanje inovacijske uspešnosti. Poudarja pomen evropskega inovacijskega ekosistema, katerega močan spodbujevalec je program Obzorje Evropa. Nekaj, kar nam lahko pomaga pri zagovarjanju odličnosti in zagotavljanju podpore vodilnim raziskovalcem in inovatorjem ter spodbujanju kulture zagonskih podjetij. To bo na koncu okrepilo evropsko konkurenčnost, da bomo lahko v svetovnem merilu držali korak s konkurenco.« - Margarethe Vestager, podpredsednica Evropa, pripravljena na digitalno dobo

Želite prispevati k višji inovacijski stopnji v Sloveniji? Kontaktirajte nas na info@tiko-pro.si in postanite vodilno inovacijsko podjetje v vaši regiji!

Help
Potrebujete pomoč pri pridobivanju sredstev? Pošljite nam povpraševanje in pogovorili se bomo o možnostih za sodelovanje. Kontaktirajte nas

E-novice

Ostanite korak pred konkurenco: Prijavite se na tedenske novice iz sveta nepovratnih in povratnih sredstev.