Ne dobite subvencije doma? Poberite jo na Hrvaškem

Nepovratna sredstva za raziskovalno razvojne projekte tudi za slovenska podjetja - če ste partner.

Datum objave: 27. 07. 2016

Začetni meseci letošnjega leta so prinesli na Hrvaškem prve resne izzive za takrat novo (sedaj že staro) hrvaško vlado. Prioriteta delovanja je bilo postavljanje temeljev za krepitev raziskovalno-podjetniške sfere. Na eni strani zaradi pritiskov predvolilnih obljub, na drugi pa zaradi groženj EU inštitucij, ki so Hrvaško dolžile skopega črpanja sredstev iz EU skladov. Prvi rezultati napredka so bili vidni že maja, ko se je javnosti predstavila Strategija pametne specializacije, kmalu pa je sledil tudi prvi razpis za dobivanje nepovratnega razvojno-raziskovalnega denarja – t.i. IRI razpis.

Posebnost razpisa je, da je za realizacijo projekta dovoljeno tudi partnerstvo tujih podjetij. Še več, razdelitev pravic in obveznosti med hrvaškim prijaviteljem in tujim partnerjem prinaša več točk pri prijavi projekta in povečanje stopnje sofinanciranja. V nadaljevanju preberite kakšni so osnovni pogoji prijave na razpis.

Se lahko prijavim?

Razčistimo najprej pojem prijavitelja in partnerja na projektu. Upravičeni prijavitelji so podjetja vseh velikosti, ki so registrirana na Hrvaškem ali imajo na Hrvaškem odprto podružnico oziroma poslovno enoto vsaj 1 leto pred oddajo projektnega predloga. Upravičeni partnerji so podjetniki in/ali organizacije za raziskovanje in širitev znanja, ki skupaj s prijaviteljem lahko doprinesejo k strokovnimi, finančnimi, izkušenjskimi in administrativnimi kapacitetami za izvedbo projekta. Partnerji, ki niso prisotni na Hrvaškem trgu, lahko sodelujejo z največ 15 % upravičenih stroškov projekta.

S kakšnim projektom se lahko prijavim?

Upravičeni so vsi projekti razvoja produkta (izdelka oziroma storitev), ki predstavljajo noviteto v podjetju – prijavitelju, več točk pri ocenjevanju pa prinaša inovacija na hrvaškem oziroma globalnem nivoju. Prednost razpisa v primerjavi z evropskimi je tudi, da se prijava dovoljuje vsem projektom, ne glede na njihovo TRL stopnjo. Upravičene so torej vse raziskovalne aktivnosti v sklopu predkomercialnega razvoja produktov, od dizajniranja začetnih idejnih osnov, pa do izdelave prototipa izdelka. Najpomembnejše je, da je projekt združljiv vsaj z enim od tematskih prioritetnih področjih hrvaške Strategije pametne specializacije: zdravje in kakovost življenja, energijo in obnovljive vire, promet in mobilnost, varnost ter hrana in bio-ekonomija.

TEMATSKA PRIORITETNA PODROČJA

POD-TEMATSKA PRIORITETNA PODROČJA

ZDRAVJE IN KAKOVOST ŽIVLJENJA

ENERGIJA IN OBNOVLJIVI VIRI

PROMET IN MOBILNOST

VARNOST

HRANA IN BIO-EKONOMIJA

Farmaceutika, bio-farmaceutika in proizvodnja medicinske opreme in aparatov

Energetske tehnologije, sistemi in oprema

Proizvodnja delov in sistemov visoke dodane vrednosti za cestna in železniška vozila

Kibernetična varnost

Trajnostna proizvodnja in predelava hrane

Zdravstvene storitve in nove metode preventivne medicine in diagnostike

Ekološke tehnologije, oprema in novi materijali

Ekološke prometne rešitve

Obrambne tehnologije in proizvodi dvojne namembnosti

Trajnostna proizvodnja in predelava lesa

Nutricionizem

Inteligentni transportni sistemi in logistika

Program protiminskega delovanja

HORIZONTALNE TEME

KET

ICT

 

Koliko sofinanciranja lahko dobim in kdaj?

Upravičeni stroški so stroški plač raziskovalcev, nabave raziskovalne opreme, potrošnega materiala ipd. Podpore so z razpisom razdeljene na dve kategoriji in skladno s tem se izračuna tudi maksimalna intenziteta podpore, ki pripada projektu. Maksimalna vrednost obeh kategorij je navzgor omejena s kar cca. 7,5 milijoni EUR na projekt. Zanimivo je tudi, da lahko prijavitelj odda več projektnih predlogov in da je število odobrenih projektov na prijavitelja neomejeno. 

 

Malo podjetje

Srednje podjetje

Veliko podjetje

Podpore za raziskave in razvoj

Temeljno raziskovanje

do 100 %

do 100 %

do 100 %

Industrijsko raziskovanje

do 80 %

do 75 %

do 65 %

Eksperimentalni razvoj

do 60 %

do 35 %

do 40 %

Izdelava študije izvedljivosti

do 70 %

do 60 %

do 50 %

Podpore za materialno in nematerialno vlaganje

45 %

35 %

25 %

V primeru odobrenega projekta se lahko prijavitelju izplača 40 % avansa odobrenih nepovratnih sredstev, preostanek pa se mu nakazuje na račun v tromesečjih vse do konca projekta, ki lahko traja maksimalno 4 leta.

Lahko dobim še več denarja?

Omenjen razpis je združljiv s podporami hrvaškega zakona o spodbujanju investicij. Z zakonom se podjetjem, ki vlagajo v okrepitev hrvaškega razvojno-inovacijskega sektorja, odobrijo spodbude za nove zaposlitve, davčne olajšave in dodatna nepovratna sredstva za vlaganje v nove raziskovalne stroje in opremo.

Sredstva so torej na voljo, Hrvaška je postala stimulativno okolje za raziskave in razvoj in z izkušnjami slovenskega podjetništva lahko še hitreje zraste.

Help
Potrebujete pomoč pri pridobivanju sredstev? Pošljite nam povpraševanje in pogovorili se bomo o možnostih za sodelovanje. Kontaktirajte nas

E-novice

Ostanite korak pred konkurenco: Prijavite se na tedenske novice iz sveta nepovratnih in povratnih sredstev.