Ne iščite projektov zaradi nepovratnih sredstev, temveč nepovratna sredstva zaradi projektov

Nepovratna sredstva vzbujajo veliko zanimanja v podjetniškem sektorju. Prepričana sem, da ne obstaja podjetnik, ki ne bi nikoli pomislil na možnost črpanja nepovratnih sredstev.

Datum objave: 24. 08. 2016

Razumljivo, saj je v opisu njegovega dela tudi skrb za finančno vzdržnost poslovanja podjetja. Kljub temu so vzgibi za povpraševanje po nepovratnih sredstvih pogosto neskladni s filozofijo razpisov. Še več, o nepovratnih sredstvih se govori več kot o projektih!

S tem želim poudariti, da je uspešna prijava na razpis samo vmesna postojanka, strateška bližnjica za doseganje cilja – to je realizacije želenega projekta, ki mora obstajati, še preden razmišljate o prijavi na razpis. S pozitivnim sklepom se delo šele začne.

Od ideje do projekta

Brez predpriprave ne more steči še tako dober projekt. Vsaka predpriprava za prijavo na razpis mora vključevati »self-check« podjetja, krajši »brainstorming« ključnih deležnikov v podjetju – direktorja, lastnika, področnih vodij in tako naprej. »Self-check« se začne s popisom vseh idej za rast podjetja  (raziskovalnih teorij, želja po selitvi, razširitvi proizvodnje, nabavi nove opreme …).

Nato izberete najboljše zamisli, ki jih ovrednotite s treh vidikovizvedbenega, časovnega in stroškovnega. Kdo bo delal, kaj bo delal, kdaj bo to delal in koliko bo to stalo? Se vam zdi, da imate dovolj virov v vseh treh pogledih? Če je odgovor »da«, potem vam čestitam. Sedaj imate projekte in lahko razmišljate o njihovem zagonu. Morda tudi s pridobitvijo nepovratnih sredstev.

Uspešno podjetje ni nujno upravičen prijavitelj

Branje razpisne dokumentacije je zahtevno delo, slednja pa pogosto ne ponuja konkretnih in praktičnih informacij, sklicuje se na vrsto zakonov, povrh vsega se še pogosto spreminja. Pozabite na kup papirjev in se najprej osredotočite na en odstavek – cilje razpisa. Preverite, ali so cilji vaših projektov skladni s cilji razpisa. Če je cilj razpisa zaposlovanje ljudi, mora biti to tudi cilj projekta. Vsak cilj mora biti »SMART« – specifičen, merljiv, dosegljiv, realen in časovno ovrednoten. Ne obljubljajte novih zaposlitev, če jih niste sposobni realizirati. Bodite iskreni do podjetja, do vašega morebitnega svetovalca pri prijavi in do razpisnika.

V nadaljevanju je pomembno preveriti upravičenost za prijavo na razpis. Če je razpis odprt za mala in srednja podjetja, se vaše veliko podjetje ne more prijaviti, čeprav imate močne reference. Če se z razpisom sofinancirajo inovativni in novi turistični produkti, ne boste uspešni s prijavo paketa, ki ga izvajate že vrsto let. Če so do sredstev upravičene dejavnosti iz sektorja proizvodnje, se vaše IKT-podjetje na razpis ne more prijaviti.

Kar živi na papirju, mora živeti tudi v podjetju

Po preverjanju vseh kriterijev se vrnite na začetek – k projektu. Razmislite, kako boste zaprli finančno konstrukcijo projekta in dobro preverite, kakšna so pravila za dejansko prejemanje sredstev, torej za nakazila. Obstaja možnost avansiranja sredstev pred izvedbo projektnih aktivnosti ali se celotni denar vrne šele po koncu projekta, torej ko že sami poravnate vse stroške projekta? Še enkrat preglejte terminski plan projekta in skušajte simulirati njegov mesečni »cash-flow« (od prihodkov, torej subvencij, kreditov in lastnih sredstev, odštejte stroške projekta). S takšnim pristopom zlahka zagotovite likvidnost projekta in podjetja.

Da povzamem – v celotni fazi prijave na razpis imejte v mislih uspeh podjetja, šele nato ga povežite z uspehom na razpisu. Prijavo pišite tako, da ji bodo maksimalno število točk dodelili ne samo ocenjevalci na razpisu, temveč tudi vaše podjetje.

Help
Potrebujete pomoč pri pridobivanju sredstev? Pošljite nam povpraševanje in pogovorili se bomo o možnostih za sodelovanje. Kontaktirajte nas

E-novice

Ostanite korak pred konkurenco: Prijavite se na tedenske novice iz sveta nepovratnih in povratnih sredstev.