Prek evropskega razpisa je na voljo sto milijonov evrov za manjše nizkoogljične inovacijske projekte

Sklad za inovacije, ki je vzpostavljen v okviru evropskega zelenega dogovora (Green Deal), je z okoli desetimi milijardami evrov podpore v obdobju 2020–2030 eden največjih svetovnih programov financiranja za spodbujanje inovativnih nizkoogljičnih tehnologij. V okviru sklada je objavljen razpis, vreden sto milijonov evrov, za podporo manjšim inovacijskim nizkoogljičnim projektom. Namen razpisa je finančno podpreti projekte podjetij in njihove naložbe v čisto energijo in čisto industrijo, kar bo pripomoglo k zelenemu okrevanju Evrope.

Datum objave: 14. 12. 2020

Kakšne projekte iščejo

Razpis je namenjen podpori manjših projektov na področju obnovljivih virov energije, energetsko intenzivnih industrij, shranjevanja energije ter zajemanja, uporabe in shranjevanja ogljika s skupnimi naložbami v osnovna sredstva oziroma investicijskimi vlaganji, ki niso višja od 7,5 milijona evrov. Sofinanciranje projektov bo v višini 60 odstotkov vseh stroškov.

Sklad bo deloval kot zasebni investitor, torej tako, da bo podpiral projekte, ki so na pilotni ali demonstracijski ravni, z nepovratnimi sredstvi pa lahko prijavitelj rešitev pošlje na trg – prodaja nove tehnologije prvemu kupcu (ki lahko tudi sodeluje pri projektu).

Kaj bo štelo pri ocenjevanju vlog

Prijavljene projekte bodo ocenjevali, pri tem bodo upoštevali obetavnost projekta z vidika zmanjševanja izpustov toplogrednih plinov (TGP), stopnjo inovativnosti projektov v primerjavi s stanjem tehnike, stopnjo pripravljenosti projekta, tehnični in tržni potencial za obsežno uporabo ali vnovično izvajanje ali za poznejše znižanje stroškov in učinkovitost projekta v smislu, koliko je pričakovano zmanjšanje izpustov ogljikovega dioksida glede na znesek nepovratnih sredstev. Pri več projektih, ocenjenih z enakim številom točk, bodo dodatno upoštevali geografsko uravnoteženost.

Prijava je enostopenjska, se pa napoveduje novost, saj bodo med prijavami, ki ne bodo uspele, vendar se bodo kazale kot obetavne, izbrali okoli 20 prijav in ponudili prijaviteljem pomoč pri pripravi in izboljšavi vloge za naslednji razpis.

Pričakovati je precejšnjo konkurenco

Glede na to, da je razpisu namenjenih sto milijonov evrov, je že slišati očitke, da je sredstev premalo, financiranih bo zgolj nekaj več kot 20 projektov. Pričakovati je precejšnje zanimanje, tudi če gre soditi po prvem razpisu v okviru Sklada za inovacije, ki je bil namenjen velikim projektom (nad 7,5 milijona evrov) in na katerega je bilo oddanih 300 prijav (za razpisano eno milijardo evrov je prispelo za 25 milijard evrov projektnih idej, sedem iz Slovenije).

Organizirane bodo spletne delavnice

Do 10. marca 2021, ko je rok za oddajo projektne ideje, bo sklad organiziral še nekaj spletnih delavnic (prva bo 9. decembra), na katerih bo mogoče svoje projektne ideje tudi predstaviti in pridobiti mnenje predstavnikov sklada o primernosti projekta. Rezultati razpisa bodo znani avgusta 2021, ko se bo lahko tudi začel izvajati projekt.

Članek pripravil: Boštjan Grabner, Tiko pro d.o.o.

Help
Potrebujete pomoč pri pridobivanju sredstev? Pošljite nam povpraševanje in pogovorili se bomo o možnostih za sodelovanje. Kontaktirajte nas

E-novice

Ostanite korak pred konkurenco: Prijavite se na tedenske novice iz sveta nepovratnih in povratnih sredstev.