Z EU projekti do učinkovitih podnebnih ukrepov

Za okoljsko trajnostno naravnane projekte 367 mio €! Boj proti podnebnim spremembam je ena od petih krovnih tem obsežne strategije Evropa 2020 za pametno, trajnostno in vključujočo rast.

Datum objave: 26. 04. 2017

Boj proti podnebnim spremembam je ena od petih krovnih tem obsežne strategije Evropa 2020 za pametno, trajnostno in vključujočo rast. Bruseljska agencija za mala in srednje velika podjetja EASME (Executive Agency for SMEs) upravlja z EU programi, katerih cilj je boj proti podnebnim spremembam in uvršča področje varstva okolja in podnebnih ukrepov med pomembnejše izzive ter v tem prepoznava veliko priložnost današnje Evrope. Zastavljeni podnebni in energetski cilji, ki države članice zavezujejo k zmanjšanju emisij toplogrednih plinov, k povečani uporabi energije iz obnovljivih virov ter k zmanjšanju porabe primarne energije, spodbujajo ekološko gospodarstvo, ki predstavlja nove priložnosti za evropsko gospodarstvo, njegovo modernizacijo ter preusmeritev Evrope v zeleno rast in delovna mesta.

V letu 2017 za okoljsko trajnostno naravnane projekte 367 milijonov evrov

Okvirni program EU za raziskave in inovacije, Obzorje 2020, ki deluje pod okriljem omenjene agencije, bo tako v letu 2017 za spodbujanje učinkovitosti virov ter razvoja proti podnebnim spremembam odpornega gospodarstva in družbe namenil 367 milijonov evrov sredstev. Po načelu sistemske inovacije, kot je navedeno v Delovnem programu za obdobje 2016 – 2017 »Climate action, environment, resource efficiency and raw materials« (podnebni ukrepi, okolje, učinkovitost virov in surovine), je poudarek na zaščiti in trajnostnemu upravljanju z naravnimi viri in eko sistemi ter trajnostni oskrbi in uporabi surovin za izpolnjevanje potreb globalno rastočega prebivalstva znotraj omejitev naravnih virov in eko sistemov našega planeta.

SME Instrument in projekti s področja okolja ter podnebnih sprememb

Prav tako je EASME v okviru programa SME Instrument, ki spodbuja mala in srednje velika podjetja, nedavno objavil spremembo obrazcev za projektne vloge tako za projekte za fazo 1 kot tudi za fazo 2, ki odslej vključujejo dodatno alinejo v poglavju 2.1.a »pričakovani rezultati«, ki izpostavlja analizo pričakovanih družbenih in okoljskih učinkov prijavljenih inovacij, vezano na različne segmente gospodarstva in industrije. Sredstva v okviru programa SME Instrument za leto 2017 so še na voljo, za fazo 1 v okviru treh in za fazo 2 v okviru dveh že objavljenih razpisnih rokov za oddajo vlog. Tematiko okolja in podnebnih sprememb obravnava zlasti razpis »Boosting the potential of small businesses in the areas of climate action, environment, resource efficiency and raw materials« (spodbujanje potenciala malih podjetij na področju podnebnih ukrepov, okolja, učinkovitosti virov in surovin). Na omenjen razpis se je v februarskem roku na fazo 1 prijavilo 204 prijaviteljev, medtem ko se je na fazo 2 v istem roku odzvalo 124 prijaviteljev.    

V okviru Instrumenta LIFE skupno 260 milijonov evrov

V okviru možnosti in priložnosti za pridobivanje EU sredstev za slovenska podjetja, ki razvijajo rešitve na področju varstva okolja, ohranjanja narave ter blaženja in prilagajanja podnebnim spremembam, je tudi finančni instrument LIFE. Evropska Komisija bo novi razpis za LIFE objavila 28. aprila, rok za oddajo vlog je septembra 2017. Za okoljske in podnebne projekte je v okviru omenjenega programa v letu 2017 na voljo približno 260 milijonov evrov, okvirna višina sredstev za Slovenijo, v obdobju 2014 – 2017 za podprogram Okolje, znaša okrog 25 milijonov evrov (za tradicionalne projekte). Smernice in prioritete programa so opredeljene v Večletnem delovnem programu LIFE 2014 – 2017, ki je razdeljen na dva podprograma, namreč na Okolje in Podnebne ukrepe.  

Priložnosti za slovenska podjetja

Kaj se pričakuje od prijavljenih LIFE projektov? Spodbujajo se nove, demonstracijske rešitve z jasno opredeljenimi učinki na okolje in/ali podnebje, tako na področju upravljanja z odpadnimi vodami, krožnega gospodarstva, učinkovitosti virov, zmanjševanja učinkov podnebnih sprememb in na področju voda. Pomemben element inovacij je tudi v njihovi tehnični in poslovni pripravljenosti, bodisi na industrijski ali komercialni ravni, ki omogoča hitro in uspešno uvajanje rešitve na trg že med samim izvajanjem oziroma proti koncu trajanja projekta.

Kdo lahko sodeluje v LIFE projektih? V vlogi koordinatorja oziroma pridruženega partnerja lahko sodelujejo javne ustanove ter zasebne gospodarske in negospodarske organizacije, registrirane v EU. Izjemoma lahko kot pridruženi upravičenec v projektu sodelujejo tudi organizacije, ki niso registrirane v EU, vendar le v primeru, da je njihovo sodelovanje nujno za izvedbo projekta, kar mora biti dobro utemeljeno. Fizične osebe, vključno s samostojnimi podjetniki, lahko v projektu sodelujejo le kot zunanji izvajalci. 

Avtor: Karmen Ozvatič Vidonja, Tiko Pro d.o.o.

Vir: Finance.si

Help
Potrebujete pomoč pri pridobivanju sredstev? Pošljite nam povpraševanje in pogovorili se bomo o možnostih za sodelovanje. Kontaktirajte nas

E-novice

Ostanite korak pred konkurenco: Prijavite se na tedenske novice iz sveta nepovratnih in povratnih sredstev.