Tiko Pro/Tehniška univerza Gradec/Talum d.d. - ABS Network

Tehnološka inovacija je v združevanju roll-bonding tehnologije industrijskega partnerja Talum z znanjem s področja tehnologij preoblikovanja in fasadne tehnologije Tehniške Univerze v Gradcu. Izkušnja prijave na razpis je pravzaprav zelo pozitivna.

Datum objave: 4. 09. 2018

Čezmejno sodelovanje omogoča podjetjem krepitev inovativnega potenciala.

Projekt “Aluminium Building Skins – Energy Active Facades Network” – ABS Network – je 26-mesečni projekt (1.6.2017 – 31.7.2019), ki se izvaja, in je sofinanciran v okviru programa regionalnega sodelovanja Interreg Slovenija-Avstrija. V projektu sodelujejo trije projektni partnerji – Tehniška univerza Gradec, Talum d.d. in Tiko Pro d.o.o., ki bodo za razvoj in promocijo STAF-panela tekom trajanja projekta lahko počrpali skupno skoraj 700.000€ iz Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR). Skupna vrednost projekta je 811.955€, sofinanciranje s strani ESRR pa znaša 85%. Konzorcij se je odločil za prijavo na razpis programa V-A Interreg Slovenija – Avstrija, ker je to bila idealna priložnost za realizacijo projektne ideje, ki sta jo TU Gradec in Talum d.d. snovala že nekaj časa. Tako smo zagotovili sredstva, potrebna za tehnološki razvoj in dokončanje inovacije, t.i. STAF-panela.

Izkušnja prijave na razpis je pravzaprav zelo pozitivna. TU Gradec in Talum d.d. sta prispevala strokovne tehnološke vsebine, medtem ko je podjetje Tiko Pro d.o.o. vodilo pripravo projektne dokumentacije in prej našteta projektna partnerja usmerjalo pri pisanju strokovnih vsebin in umeščanju v strateške okvirje razpisa. Najpomembnejši element, ki je v našem primeru bil že zelo dobro definiran, je pa jasen in natančen projektni koncept.

Temeljni cilj projekta je razvoj solarno termično aktiviranega fasadnega panela (STAF-panel), ki za zniževanje energetskih potreb stavb učinkovito koristi sončno energijo.  Tehnološka inovacija je v združevanju roll-bonding tehnologije industrijskega partnerja Talum z znanjem s področja tehnologij preoblikovanja in fasadne tehnologije Tehniške Univerze v Gradcu. Integralni način gradnje omogoča integracijo dodatnih funkcij v stavbni ovoj. S termičnim aktiviranjem fasade (pridobivanje energije, ogrevanje in hlajenje) se izboljšuje energijska bilanca stavb. Glavni rezultat projekta je na eni strani razvoj prototipa STAF-panela in na drugi strani povezovanje kompetentnih razvojnih partnerjev programske regije s področja obnovljivih virov energije in povezanih sektorjev (gradbeništvo, arhitektura, strojništvo) v mrežo znanja. Tretji partner v projektu pa je slovensko podjetje Tiko Pro d.o.o., ki v projektu skrbi za informiranje javnosti in diseminacijo informacij o projektu in njegovem napredku. Tako se bo tekom projekta, preko poslovnih srečanj in mreže znanja lahko oblikoval tudi nabor podjetij, ki bodo v prihodnosti STAF-panel proizvajala in tržila. 

V projektu želimo analizirati obstoječe tehnične rešitve na področju izkoriščanja sončne energije in skupaj oblikovati najnovejše tehnične predloge za izdelavo solarno termično aktiviranih fasadnih panelov (STAF-panel). Združili bomo obstoječa znanja na področju razvoja, raziskav in industrijskih partnerjev in izdelali prototip, ki preko solarnega absorberja na zunanji strani izkorišča sončno energijo. Na notranji strani sistem prevzame funkcijo kondicioniranja prostora, tako da se na eni strani pridobljena energija preko vmesnika v zimskih časih uporablja za ogrevanje in v poletnih časih za hlajenje. Z izbrano metodo bomo na področju STAF-panelov uveljavili novo tehnologijo. Na podlagi najnovejših analiz stanja ter z novimi razvoji (prototip) želimo oblikovati mrežo deležnikov, ki bo dolgoročno prispevala k realizaciji razvoja STAF-panelov na programskem območju. Z oblikovanjem mreže bomo omogočili neposredna srečanja med predstavniki industrije in institucijami znanja iz obeh regij, tako s področja gradbeništva, arhitekture, strojništva, kot tudi s področja izkoriščanja obnovljivih virov energije. Institucije znanja bodo industriji, med drugim tudi preko študentske izmenjave, ponudile možnost koriščenja znanj in R&R infrastrukture, industrija pa njim praktična znanja in opremo za izdelavo novih rešitev. Z združevanjem vseh pridobljenih znanj bomo pripravili usmeritve za izvajanje vzajemnih projektov in nastopa deležnikov na tem področju. Projekt bo izpolnjeval zahteve in potrebe trga na področju povečanja energetske učinkovitosti stavb.

STAF-panel
STAF-panel ali solarno termično aktivirani fasadni panel je inovacija, ki za zniževanje energetskih potreb stavb učinkovito koristi sončno energijo. Njegov načrtovan integralni način gradnje bo omogočil integracijo dodatnih funkcij v stavbni ovoj. S termičnim aktiviranjem fasade (pridobivanje energije, ogrevanje in hlajenje) se bo lahko izboljšala energijska bilanca stavb. Projekt predvideva izdelavo prototipa STAF-panela in v zadnji fazi projekta še pripravo predloga za njegovo uvedbo v praksi na področju programske regije.

Help
Potrebujete pomoč pri pridobivanju sredstev? Pošljite nam povpraševanje in pogovorili se bomo o možnostih za sodelovanje. Kontaktirajte nas
E-novice

E-novice

Želite dvakrat na mesec prejemati uporabne novice iz področja pridobivanja financiranja?